Findus-ny-logo 
Sök

Full fart mot ljusare tider

Äntligen är våren här! Dagarna blir allt längre och ljusare och vi slipper köra till och från jobbet i mörker. Många får lite extra energi när dagarna blir längre och plötsligt orkar vi gå på det där gympapasset på kvällen eller ta tag i något som legat på "att göra" listan under en längre tid. Hur påverkas vi egentligen av dagsljuset? Har det någon betydelse för hur vi mår?

Ja, visst har det betydelse! En mängd olika processer i kroppen aktiveras och påskyndas av dagsljuset. Bland annat påverkar ljuset via ögonen den tallkottskörtel som finns i lilla hjärnan. Tallkottskörteln producerar under dygnets mörka timmar sömnhormonet melatonin, kroppens eget "sömnmedel". När det blir ljusare minskar produktionen av sömnhormon och vi blir piggare. Ljusets energi tas också upp av cellerna vilket ökar cellens energi-produktion. Detta stimulerar cellerna till högre syreförbränning och större energiomsättning. Det betyder alltså att vi människor kan omvandla ljusets energi till egen energi. Att vi blir piggare och orkar vara mer aktiva under de ljusa månaderna är alltså ingen myt!

För att orka lite mer och få extra energi är det förstås också viktigt vad vi stoppar i oss. Efter en lång vinter är det extra viktigt att fylla på med massvis av antioxidanter och andra vitaminer och mineraler. Då är frukt och grönsaker något som är givet. På Findus har vi ett stort utbud av grönsaker som passar till alla tillfällen. Och vet du vad det bästa är? De är frysta! Och de har frysts in när de är som bäst. Vid infrysning avstannar grönsakernas mognadsprocess och det mesta av vitaminer och mineraler bevaras. Så fyll frysen med grönsaker. Det finns en mängd olika att välja på. Dessutom slipper du allt det tråkiga med att skala, skölja och hacka. Bara fördelar med andra ord.

Så med hjälp av ljuset och alla nyttigheter som vi stoppar i oss tror jag att vi kommer att få en riktigt bra vår och härlig start på sommaren.

Hälsningar
Ewa Hansson
Leg. dietist och produktchef