
Morot Och Pumpasoppa Med Currystekt Fisk
Krämig morot- och pumpasoppa med curryfisk
Den här soppan är precis vad du behöver när du vill ha något riktigt värmande och smakrikt på bordet. Söt pumpa och morot möter aromatisk curry, och den krispigt stekta fisken lyfter hela rätten till en ny nivå. Perfekt att laga på en halvtimme när vardagen är full men magen kräver något lite extra!
Använd matlagningsläge för att förhindra att skärmen blir mörk och för att fokusera på instruktionerna.
Tryck på produkter du har
Ingredienslista
Curry Färsk Chili (El Sambal Oelek) Kokosmjölk Kranvatten Mald Ingefära Peppar Rapsolja Till Stekning Salt
Skala och hacka gul lök och vitlök. Stek hackad chili lätt i rapsolja. Tillsätt skalad och tärnad pumpa, morotspuré, kokosmjölk och vatten. Låt sjuda ca 20 minuter. Mixa och tillsätt ingefära. Smaka av med salt och peppar.
Tärna fisk och lägg på ett G-N bleck och smaksätt med curry och salt. Sätt i konvektionsugn 165°C, ca 10-15 minuter till önskad innertemperatur.
Servera fisken vid sidan om soppan så barnen först kan lägga i fisken i sopptallriken och sedan hälla på soppan.
Prova de här nästa gång
Kokt Hoki Med Pocherat Ägg Och Sparris, Baconkrisp

Ugnsbakad Sej Med Pesto Täcke

Kapkummel Med Bacon Och Pepparrot Samt Majs- Och Potatispuré

Fisktacos I Mjukt Bröd Med Majs Och Mild Guacamole

Sej Med Vitvinssås Och Rostad Broccoli

Stekt Sej Med Basilikasås Och Grönsaker Provencale

